Temeljna načela Gibanja Rdečega križa
Gibanje Rdečega križa sestavlja 175 nacionalnih društev, ki delujejo po celem svetu. Delo Gibanja je sestavljeno iz praktičnih, vsakdanjih in večkrat inproviziranih dejavnosti. Gibanje potrebuje za njegovo delovanje standarde, smernice in enoten pristop,z drugimi besedami, temeljna načela. Imamo jih 7.
Humanost
Njegov cilj je zaščita življenja in zdravja ter zagotavljanje spoštovanja človekove osebnosti. Gibanje spodbuja medsebojno razumevanje, prijateljstvo, sodelovanje in trajen mir med vsemi narodi.
Nepristranskost
Gibanje ne dela nobene razlike med narodnosti, raso, verskem prepričanju, socialnem razredu ali političnemprepričanju. Prizadeva si, da bi ublažilo trpljenje posameznikov in pri tem ga vodijo samo njegove potrebe.
Nevtralnost
Da bi ohranilo zaupanje vseh, se gibanje ne opredeljuje v sovražnosti in se nikoli ne vpleta v politična rasna ali ideološka nasprotja.
Neodvisnost
Gibanje je neodvisno, zato nacionalna društva kot pomočniki javnih oblasti morajo biti podrejena državni zakonodaji svoje dežele, ne dabi izgubila svojo avtonomijo.
Prostovoljnost
Gibanje je prostovoljno in ni osnovano na želji po dobičku.
Enotnost
V vsaki drževi je lahko samo eno društvo Rdečega križa ali Rdečega polmeseca. Dostopno morabiti vsem.Svojo humanitarno dejavost mora opravljati na celotnem ozemlju.
Univerzalnost
Univerzalnost se kaže v tem, da imajo vsa društva enak status, enake pravice in dolžnosti in da si med seboj pomagajo.